دانشگاه‌های پاکستان

پاکستان دارای دانشگاه های معتبر و مطرح در سطح بین المللی است. این دانشگاه‌ها از رتبه‍‌های بالایی در بین دانشگاه‌های جهان برخوردار هستن و از طرفی مورد تایید وزارت بهداشت و وزارت علوم ایران نیز هستند و مدرک این دانشگاه‌ها در ایران نیز معتبر است. زبان آموزشی تمام دانشگاه‌ها انگلیسی و روش آموزش اکثر دانشگاه ها مانند دانشگاه های انگلیس است و به موجب این امر فارغ التحصیلان از دانشگاه پاکستان خصوصاً رشته های علوم پزشکی، پیراپزشکی و حقوق به راحتی می‌توانند جهت ادامه تحصیل یا کار برای کشورهای آمریکا، کانادا، انگلیس و استرالیا اقدام نمایند.

 

هزینه تحصیل و زندگی در پاکستان

هزینه تحصیل و زندگی در پاکستان در مقابل خیلی از کشورها ارزان تر و بصرفه تر است. رشته های علوم پزشکی، پزشکی و دندانپزشکی با شهریه حدود ۱۱ هزار دلار، گران ترین رشته ها و رشته های ۴ ساله مهندسی و علوم پایه، با شهریه حدود دو هزار دلار در سال ارزانترین رشته ها محسوب می‌شوند. دانشگاه‌های دولتی پاکستان برای پاکستانی ها رایگان و برای دانشجویان خارجی دارای هزینه هستند ولی این هزینه کمتر از دانشگاه‌های خصوصی می‌باشد.

دانشگاه های خصوصی پاکستان دارای شهریه سالیانه هستند البته میزان این مبلغ دانشجویان پاکستانی ارزانتر از دانشجویان خارجی است.

هزینه زندگی برای یک دانشجوی، که شامل مکان برای زندگی خوراک و غیره حدود ۲۵۰ دلار در ماه است. تمامی دانشگاه‌های پاکستان برای دانشجویان خارجی دختر خوابگاه درون محوطه دانشگاه می‌باشند و برای دانشجویان پسر خوابگاه در خارج از دانشگاه می باشند و در صورت عدم تمایل دانشجو به استفاده از خوابگاه،  خانه‌های مبله در اطراف دانشگاه‌ها هستند که می‌توان با هزینه 50 تا 100 دلاردر ماه میتوان آن هارا کرایه کرد.

پذیرش دانشگاه های پاکستان

طبق قانون وزارت علوم پاکستان متقاضیان رشته های پزشکی و دندانپزشکی باید در آزمونی به نام MD cat که یک بار در سال و در آخر تیرماه توسط وزارت علوم برگزار می‌شود شرکت نمایند نمره کسب شده در این آزمون مشخص میکند شما می توانید در دانشگاه دولتی و یا خصوصی تحصیل کنید. این قانون برای همه متقاضیان پاکستانی یا خارجی اعمال می شود.

این آزمون فقط در کشور پاکستان برگزار می‌شود و برای موفقیت در این آزمون دوره‌های آمادگی MD cat توسط تعدادی از مراکز رسمی آموزشی برگزار می گردد که متقاضیان می توانند با ثبت نام در این مراکز از دوره های آمادگی برخوردار شود و با مباحث آزمون که شامل زیست شناسی، شیمی، فیزیک، انگلیسی و هوش است، آشنا شود.

دانشگاه های پاکستان مورد تایید وزارت بهداشت ایران 2022-2021

1- Aqa khan University
2- Quaid-i-azam Univesity
3- University of kerachi (فقط دارو سازی)
4- University of lahore

دانشگاه های پاکستان مورد تایید وزارت علوم ایران 2022-2021

گروه الف:

1- Islamabad(QAU)
2- Quaid-i-azam University

گروه ب:

1-Abdul Walikhan University Mardan
2-Comsats University, Islamabad
3-gonemment College University, Faisalabad
4-lahore University of Management Sciences
5- national University of sciences and Technology, Islamabad
6-Univesity of agriculture, Faisalabad
7-University of engineering and technology
8- University of Kerachi
9- University of Lahore
10-University of the Punjab

گروه ج:

1-Iqra Univesity IU Karachi
2-University of Sargodha

کلاس های آزمون MDCAT

برای ورود به دانشگاه‌های پاکستان داشتن دیپلم و معدل بالای ۱۲ کافی است ولی برای ورود به بعضی از دانشگاه‌های دولتی باید در آزمون ورودی شرکت نمود. اما برای ورود به رشته پزشکی و دندان پزشکی طبق بخشنامه وزارت علوم پاکستان شرکت در آزمون mdcat  و کسب ۶۰ در صد نمره در این آزمون الزامی می‌یباشد. این آزمون شامل زیست شناسی، فیزیک، شیمی، هوش و زبان انگلیسی می‌باشد . آزمون به صورت تستی و به زبان انگلیسی است و فقط یکبار در سال و در اواخر مرداد ماه در خود پاکستان برگزار میشود.

جهت کسب نمره بهتر شرکت در کلاسهای آمادگی این آزمون توصیه می‌شود شبکه دانش برای کمک به متقاضیان قصد دارن برای اولین بار در این آزمون شرکت کنند در ایران اقدام به برگزاری کلاس آنلاین این آزمون نموده است کلاسها خصوصی و با استاد انگلیسی زبان تشکیل می‌شود ساعات تدریس با هماهنگی استاد و متقاضی تعیین میگردد و در اواخر دوره چند آزمون آزمایشی برگزار می‌شود تا متقاضیان آمادگی لازم برای شرکت در این آزمون را کسب نمایند.